Surse
26/06/2026
27/06/2026
27/06/2026
Un control efectuat de Inspectoratul de Stat pentru Controlul Cazanelor, Recipientelor sub Presiune și Instalațiilor de Ridicat (ISCIR) în Bacău a dus la oprirea tuturor centralelor termice aflate în funcțiune, lăsând orașul fără apă caldă pentru locuitorii racordați la sistemul centralizat de încălzire. Conform Procesului-Verbal nr.
C31-155 emis de ISCIR Bacău, măsura a fost comunicată de Thermoenergy Group SA într-o adresă remisă presei. În document, reprezentanții operatorului precizează că toate centralele termice din oraș au fost oprite.
Thermoenergy spune că, în colaborare cu Primăria Municipiului Bacău, se vor depune toate eforturile pentru remedierea situației și reluarea furnizării serviciului public de apă caldă și încălzire, însă nu a fost anunțat un termen pentru reluarea acestuia.


