miercuri, iunie 17, 2026
16 C
Bacău

De la 1 ianuarie 2026: Amenzi de 40.000 lei pentru munca la negru, schimbare majoră

Surse

Guvernul a dublat amenda pentru munca la negru: începând cu 1 ianuarie 2026 sancţiunea creşte de la 20.000 lei la 40.000 lei pentru fiecare persoană identificată, conform textului publicat în Monitorul Oficial. Noua prevedere menţionează o limită cumulată a sancţiunilor de 1.000.000 lei pe angajator.

Modificarea, derivată din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 (art. 8 alin. (2) lit. a) şi art. 16 alin. (1)), urmăreşte descurajarea angajării fără contract individual de muncă şi protejarea drepturilor salariaţilor. Autorităţile anunţă controale mai stricte şi campanii de conştientizare pentru angajatori şi angajaţi.

Experţii estimează că sancţiunile mai severe pot creşte veniturile fiscale şi pot reduce munca informală, dar asociaţiile de antreprenori avertizează asupra impactului asupra micro şi întreprinderilor mici, unde costurile de conformare ar putea creşte semnificativ. În sectoare cu practici frecvente de muncă la negru, operatorii se tem de restrângeri de activitate.

Textul normativ impune clar: 40.000 lei pentru fiecare persoană identificată, fără a depăşi 1.000.000 lei cumulativ. Autorităţile vor monitoriza efectele măsurii şi nu exclud alte intervenţii legislative.

Măsura a fost comunicată public la 19 decembrie 2025, iar aplicarea începe la 1 ianuarie 2026. Ministerele implicate afirmă că măsurile vor fi însoţite de verificări, instruire, finanţare parţială şi sprijin pentru conformare imediată.

Hot this week

Topics

Filtre ROADPOL în Bacău: ce se pregătește în perioada 15–21 iunie pentru ALCOHOL & DRUGS Marathon

În perioada 15–21 iunie, polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului...

Related Articles

Popular Categories