vineri, iunie 26, 2026
19.9 C
Bacău

Siret la Tamași: Amenzi de 160.000 lei pentru depozit ilegal deșeuri și balast

Surse

Inspectorii Administrației Bazinale de Apă (ABA) Siret au identificat, la Tamași în albia majoră a râului Siret, în zona Furnicari, un depozit ilegal de aproximativ 500 metri cubi de deșeuri și exploatări neautorizate de balast. Verificările au fost declanșate după o sesizare făcută în 11 martie de Agent Green și, în teren, echipa ABA a confirmat prezența depozitelor de deșeuri și a operațiunilor de balast fără autorizații, ceea ce reprezintă o încălcare clară a legislației de mediu.

În urma constatărilor, autoritatea a aplicat sancțiuni totale în valoare de 160.000 de lei, destinate atât depozitării neautorizate de deșeuri, cât și exploatării ilegale de balast în albia râului. Acțiunea face parte din eforturile constante ale ABA Siret de protecție a resurselor de apă și de prevenire a poluării în bazinul hidrografic al Siretului.

Hot this week

Topics

Related Articles

Popular Categories